محل تبلیغات شما

اصول معنوي در حفظ بنيان خانواده : 1- عقل  حاكميت عقل در انتخاب و روابط خانواده العقل ما عبد به الرحمان و اكتسب به الجنان . عقل حجت باطني است عقل چراغ راه است

2- مصاحب خوب.مصاحب خوب كسي است كه نعم العون علي طاعة الله باشد و در رفع نواقص انسان به انسان كمك كند

3- قرآن : معرفي قرآن ، درمان دردها ، بهترين رهنما ، ناظم امرها ، منبع پندها ، ميزان تشخيص حق از باطل ، حجت حضرت حق در دنيا و آخرت

انسان در مقابل قران مکلف است.قران نامه خدا به سوي عبد ، پاسخ نامه واجب است ، قرآن : پناه گاه امن در هجوم تاريک فتنه ها و  درمان دردهاي زندگي مثل فتنه‌ها ، رذائل اخلاقي ، تنگ نظري ، بد طينتي ، فقر.  است

قرآن درمان دردهاي فوق ، علي (ع): افضل الذکر: القران به تشرح الصدور و تستنير السرائر (درمان تنگ نظري و بد طينتي)‌

امام صادق (ع): من لم يعرف الحق من القرآن لم يتنکب الفتن

علي (ع) : ان فيه شفاء من اکبر الداء و هو الکفر و النفاق و الغي و الضلال.

رسول خدا (ص): القرآن غني لا غني دونه و لا فقر بعده

4، نماز:  دعوت اهل منزل به نماز سوره طه 132 : و امر اهلک بالصلوه و اصطبر عليها لا نسئلک رزقاً نحن نرزقک و العاقبه للتقوي.

5، اخلاص: بناي زندگي براساس اخلاص ، غذا نخوردن موسي برسفره شعيب و اينکه مبادا مهماني در عوض زحمتي باشد که موسي (ع) براي دختران شعيب کشيده است.

به نقل از يکي از علماء در مجلس روضه اي از مرگ گفتم صاحب خانه زياد گريه مي کرد (به يادمرگ) دفعه دوم خواستند آرامتر سخن بگويم

از اخلاص صاحبخانه گفتند ترک ازدواج با زن باکره و زيبا و ازدواج با زن بيوه زشت سياه چهره داراي سه فرزند براي رضاي خدا

علي (ع) فرمود: طوبي لمن اخلص للله عمله و علمه و حبه و بغضه و اخذه و ترکه و کلامه و صمته و فعله و قوله.

في الاخلاص ي الخلاص.

امام حسن عسکري فرمود: لو جعلت الدنيا کلها لقمه واحده ولقمتها من يعبد الله خالصاً لرأيت اني مقصر في حقه

6، تقوي و عدالت ، ظلم آفت بزرگ زندگي ، الظلم يزل القدم و يسلب النعم ويهلک الاقم

7، کسب حلال: براي حفظ دين و ايمان خانواده

اصول حفظ زندگي :

نکته های لطیف و اساسی : ازدواج : با محبت تأسيس ،  با منطق تحکيم  و با گذشت تداوم مي يابد.

1، آراستگي .

دوران بلوغ دوران جلوه گري است اين جلوه گري بايد:

1، به حد افراط نرسد. 2، از شئونات اسلامي خارج نشود.

رنگ مو در سن پيري. مستحب است

نشان دادن خود يك  ضرورت رواني است. اگر جلوه دادن مثبت باشد. عالي است .

2،. عفت.

اقسام زن ها : درون خانه براي همسر بي عفت بيرون خانه با عفت اين قسم مورد پسند اسلام است

بيرون خانه بي عفت و درون خانه براي همسر با عفت.

3، خوشرويي و خوشگويي و پرهيز از نق زدن: روايت از حضرت زهرا : اگر زني بعد از نماز براي شوهر دعا نکند نمازش قبول نيست

4- كنترل عصبانيت در فراز و نشيب هاي زندگي

را ه هاي كنترل عصبانيت : 1، تغيير حالت  دادن  . 2، آب سرد نوشيدن

3، دوش سردگرفتن  .  4، دور از عوامل ايجاد غضب

5، مواجه شدن با کسي که از او حساب مي بريد و مي ترسيد.

عصبانيت تا کجا : 1، هنگام خستگي و ناراحتي همسر نباشد.

2، جلو چشم بچه ها نباشد.

3، در حضور ديگران به خصوص اقوام نباشد.

4، به سوء ظن همسر نيانجامد  . 5، به لجاجت  نکشد

6، قهر نکند . 7،  زخم زبان  نزند . 8، فحاشي  نکند .

9، تصميم گيري غلظ نکند .

10، به حيثيت و آبرو و شأن همسر لطمه وارد نشود.

11، منجر به تيره شدن روابط همسر با ديگران نشود.

12 – منجر به كشف عيوب و اسرار يكديگر نگردد .

13- كفر گويي و بي احترامي به مقدسات نشود .

14 – دور شدن از لوازم و ابزار خطرناك

15- تكرار و اصرار نشود

عوامل مرموز و پنهان در تخريب زندگي

1، نگاه غلط به زندگي كه باعث توقعات بي جا مي شود  

2، تمايلات خودخواهانه از زندگي

3، مکافات عمل : مشکل براي زندگي ديگران درست کردن  و نتيجه ي آن را در زندگي خود ديدن

4، تقدير و سرنوشت : كه با محصول خلق و خو و اعمال انسان در گذشته است

5، زندگي و همسر خوب براي بي ايمان  به خاطر ايمن دانستن خود از مكر الهي و در نتيجه استتدراج و عذاب ناگهاني الهي است

ولي همسر بد براي انسان خوب ، بلاء و امتحان الهي و کسب درجه است.

6، حرص و طمع كه مربوط به امور مالي صرف نيست بلكه خود را در زندگي هم نشان ميدهد از جمله گاهي بهترين انتخاب  و بهترين همسر را كم ارزش مي بيند و به دنبال بهتر از آن است لذا منجر به دلسردي از زندگي و اختلافات خانوادگي مي شود  . گاهي هم منجر به تنوع طلبي و فساد مي شود

7، رودربايستي و ترس از بيان و حل برخي مسائل كه تحمل پنهاني آن به يك تنفرتبديل مي شود

8، عدم آگاهي نسبت به مسائل مربوط به روابط خصوصي شويي . عدم موفقيت و رضايت طرفين در اين روابط  كه از اساسي ترين اصول زندگي خاموادگي است به يكي از اين سه چيز ختم مي شود: فساد، جدايي، اعتياد.

9، دخالت هاي تدريجي و مكرر زن در امور مربوط به شوهر يا تحميل و تهديد زن توسط مرد كه منجر به ايجاد عدم اعتماد به نفس در مرد و ترس و وسواس و احتياط در زن مي شود

10 – محيط سازي هاي غلط و نا سالم

انتخاب همسر

پيامبر:  الناقص ملعون

مراد از نقص:  امام موسي بن جعفر (ع) فرمود:

من استوي يوماه فهو مغبون  و من کان آخر يوميه شر هما فهو ملعون و من لم يعرف اياده في نفسه فهو في نقصان و من کان الي النقصان فالموت خير له من الحياه.

راه کمال در حيات مادي و معنوي : زين للناس حب الشهوات من النساء و البنين و القناطير المقنطره من الذهب و الفضه و الخيل المسومه و الانعام و الحرث ذالک متاع الحيوه الدنيا و الله عنده حسن المآب آل عمران (14)

قل اؤنبئکم بخير من ذالکم للذين اتقوا عند ربهم جنات تجري من تحتها الانهار خالدين فيها و ازواج مطهره و رضوان من الله و الله بصير بالعباد. 15

راه بهره وري از حيات مادي و معنوي با هم در اين آيات ذکر شده

نوع زينت دادن : ظرافت در خلقت زن

انتخاب در اسلام محدود است. معيار در انتخاب خير و سعادت دنيا و آخرت است. با اين معيار مي توان به اهداف زندگي رسيد. حفظ دين يکديگر ، فرزندان شايسته خانه اي الهي ، تأمين رضايت حق

مر رسول الله (ص) علي نسوه فوقف عليهن ثم قال ما رأيت نواقص عقول و دين اذهب بعقول ذوي الالباب منکن اني قد رأيت انکن اکثر اهل النار عذاباً فتقربن الي الله ما استطعن.

اغلب( کوبنده ترين)  اعداء للمومن زوجه السوء

اول ما عصي الله عز و جل ست خصال حب الدنيا ، حب الرياسه ، حب النوم ، حب النساء ، و حب الطعام ، حب الراحم

راه انتخاب

شرايط محقق:  1، محارم زن: زن بهتر زن را مي شناسد.

2- دانا و آشنا به معيارهاي صحيح ازدواج

3، دوستان دختر:  المرء علي دين خليله

2، مصاحبت : تا مرد سخن نگفته باشد .  عيب و هنرش نهفته باشد

3، معاشرت : رفت و آمد . 4، مسافرت .

5، عصباني کردن تا سه مرتبه . 6، تست هاي ازدواج .

6- توجه به وجوه مشترکي كه در پي بردن به ميزان كفويت كمك ميكند  اين وجوه عبارتند از : 1، خانواده ، اقوام . 2، منطقه آب و هوايي .

3، دين و مذهب

آفت ها ي انتخاب همسر : 1، ترغيب و تشويق ديگران ، فضاسازي

2، شهوت  . 3، تصورات غلط از زندگي  . 4- شهرت. 5- قدرت طلبي .

6- ثروت . 7- دلسوزي و ترحم  . 8- شرم و حيا و رودربايستي .

9- وفاي به عهد . 10- عشق . 11- هيجان و احساس . 12 - ناآگاهانه

به اين مردان زن ندهيد: 1،  فاسق

پيامبر فرمود: من زوج کريمته من فاسق نزل عليه کل يوم الف لعنه.

2، بد اخلاق : کتب حسين بن بشار الي الکاظم (ع) ان لي قرابه قد خطب الي و في خلقه سوء قال (ع) لاتزوجه ان کان سيي ء الخلق.

3، سفيه و نادان: امام صادق منع اکيد فرمودند.

4، شارب الخمر: پيامبر فرمود: من شرب الخمر بعد ما حرمها الله علي لساني فليس باهل ان يزوج اذا خطب.  (وقتی به خواستگاری آید)

امام رضا فرمود: و اياک ان تزوج شارب الخمر فان زوجته فکانما قدمت الي ال.

اثرات شوم اين ازدواج ها : 1، بندگي کردن براي گنه کار : انما النکاح رق فاذا انکح احدکم وليده فقد ارقها فلينظر احدکم لمن يرق کريمته

2، ضايع شدن دختر : يکي از عوامل شخصيت ساز همسر است.

3، انسان لاابالي با ازدواج از آزادي به محدوديت قدم مي گذارد. دختر به او  دادن يعني مانع بر سر راه او گذاشتن. انسان لاابالي دختر را به جاي آن که نديم و شريک زندگي بيند مانع و آفت زندگي مي داند. لذا گاهي جان دختر در خطر است.

4، تولد فرزندان تبه کار:  امام صادق فرمود: الحرام يبين في الذريه: آثار حرام در نسل آشکار مي شود. از عوامل شخصيت ساز پدر و مادر است.

خواندن صيغه عقد دائم

1، صيغه ي عقد بايد عربي ، صحيح باشد و تا مي توانند خود بخوانند اگر نتوانستند

مستحب است دو نفر يکي وکيل زن و ديگري وکيل مرد باشد. اگر مقدور نبود يك نفر مي تواند وكيل زن و مرد باشد

2، خواننده عقد بالغ و عاقل

3، زن و  مرد به عقد راضي باشند

4- خواندن عقد دائم در حضور دو شاهد عادل باشد

5، اجازه پدر و جد پدري در ازدواج دختر لازم است مگر در چهار صورت

1، غايب بودن پدر  برای مدت طولانی

2، ممانعت بي جا

3، اهليت نداشتن مثل کافر بودن دیوانه و سفيه بودن  در اين موارد اجازه ي حاكم شرع نياز است

4، از دنيا رفتن

شعر در شهادت حاج قاسم سلیمانی

مجلس روضه ای تماشایی

طنز سیاسی کرمونی

، ,مي ,زندگي ,زن ,3، ,2، ,مي شود ,منجر به ,، حب ,از عوامل ,فرمود من

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

گروه جغرافیای مهردشت دانستنی های زیست شناسی و تغذیه